Formy a zlúčeniny síry

 

Kosoštvorcová síra je žltá kryštalická látka stála za obyčajnej teploty. Vo vode je nerozpustná, dobre sa rozpúšťa v sírouhlíku.

Jednoklonná síra je takmer bezfarebná, stála nad 95,6°C, kryštalická látka

Kosoštvorcová i jednoklonná síra sú zložené z molekúl S 8.

Ak roztavenú síru zahriatu na teplotu varu vlejeme tenkým prúdom do studenej vody, vzniká plastická síra.

Plastická síra je žltohnedá, pružná, tvárna látka, ktorá sa v sírouhlíku rozpúšťa len čiastočne.

V plynnom stave je síra zložená z molekúl S8, S6, S4 a S2. so stúpajúcou teplotou sa zvyšuje podiel S2. Pri teplote 750°C obsahuje zmes asi 90% S2. Molekula S2 je paramagnetická. Rýchlim ochladením pár síry vzniká sírny kvet.

Sírny kvet je zmesou viacerých molekulových útvarov a používa sa na výrobu pušného prachu.

Ak zavádzame sulfán do studeného vodného roztoku oxidu siričitého, vzniká koloidná síra.

 

 

Sírovodík je plynná, pri dostatku vzduchu horľavá látka s charakteristickým zápachom po skazených vajciach. Je prudko jedovatý (jeho jedovatosť je porovnateľná s HCN) a dobre rozpustný vo vode alebo v alkohole.

Je najjednoduchšia zlúčeniny síry s vodíkom. Je tiež najstálejšia a najdôležitejšia binárna zlúčeniny týchto dvoch prvkov. Pripravuje sa reakciou sulfidu železnatého s kyselinou flôrovodíkovou. Používa sa napríklad pri spracovaní deutéria alebo v hutníctve. Jeho vodný roztok sa nazýva kyselina sulfánová.

Vzniká aj nahradením oboch atómov kyslíku v sírou v molekule preoxidu vodíka. Jeho vodný roztok sa nazýva kyselina disulfánová.

Jeho vodný roztok sa nazýva kyselina trisulfánová.

Je bezfarebná, neprchavá, nestála, hygroskopická, olejovitá kvapalina. Predáva sa ako 96%-ná a dobre sa za uvoľnenia tepla rozpúšťa vo vode.

Má veľmi široké uplatnenie. Používa sa v papierenskom a textilnom priemysle, v poľnohospodárstve na výrobu hnojív, v chemickom a výrobu plastov, farbív liečiv výbušnín, syntetických vlákien a na sušenie a odvodňovanie.

Vyrába sa so síri kyslíka a vody kontaktným procesom . Najprv sa spaľuje síra za vzniku oxidu siričitého, ten sa následne oxiduje na oxid sírový v prítomnosti oxidu vanadičného ako katalyzátora. Nakoniec sa oxid sírový nechá reagovať s vodou.

Kyselina siričitá je stredne silná, nestála anorganická kyselina. Je prítomná je len v roztokoch, v ktorých vzniká rozpúšťaním oxidu siričitého.

 Ak sa jej roztok zahrieva, dochádza spätne k rozkladu na vodu a oxid siričitý. Aj pri izbovej teplote dochádza k pomerne rýchlemu rozkladu roztokov kyseliny siričitej.

 

Oxid siričitý

je bezfarebný reaktívny plyn ktorý môže byť aj jedovatý. Pri nízkych koncentráciách nemá pach, ale pri veľmi vysokých koncentráciách má ostrý štipľavý zápach. Okrem toho, že je obsiahnutý vo výfukových plynoch spaľovacích motorov, vzniká aj pri spaľovaní fosílnych palív alebo pri spracovávaní rúd obsahujúcich síru. Hlavnými zdrojmi produkujúcimi SO2 sú elektrárne spaľujúce fosílne palivá a priemyselné ohrievacie kotle. Pôsobí dráždivo na sliznice dýchacích ciest a na očné spojivky. V koncentráciách, v akých je produkovaný spaľovacím motorom, nemá škodlivý vplyv na centrálny nervový systém. V prírode znemožňuje fotosyntézu rastlín. Má bieliace účinky.

Oxid sírový

Za normálnych podmienok je to bezfarebná kvapalina, pri ochladení polymerizuje na pekné lesklé biele ihličky. V plynnej forme je to jeden z primárnych znečisťovačov životného prostredia zodpovedný za vznik kyslých dažďov. Vo vode sa exotermicky rozpúšťa za vzniku kyseliny sírovej, čo predstavuje aj jeho najdôležitejšie využitie v priemysle.

Siričitan sodný

Sa používa ako konzervant chrániaci ovocie pred stratou farby a k znižovaniu množstva chlóru vo vode.

Siričitan draselný

Za normálnych podmienok je to biely prášok. Vodné roztoky sú mierne zásadité. Používa sa ako konzervant potravín. Môže spôsobiť podráždenie dýchacích ciest alebo očí.

Síran amónny

Najčastejšie sa využíva ako hnojivo. Znižuje pH pôdy.

Síran meďnatý

Je biela kryštalická látka, pridaním vody zmodrá. Používa sa na dokazovanie alebo ako sušidlo. Kryštalizuje na pentahydrát teda na modrú skalicu .

Síran železnatý

Kryštalizuje na heptahydrát teda na zelenú skalicu.

Síran zinočnatý

Kryštalizuje na heptahydrát teda na bielu skalicu.

Síran sodný

Kryštalizuje  na dekahydrát teda na Glauberovu soľ . Používa sa pri výrobe čistiacich prostriedkov. Považuje sa za netoxický ale jeho prach môže spôsobiť dočasnú astmu alebo podráždenie očí. V potravinárstve sa používa ako regulátor kyslosti.

Sulfid antimoničný

Zlatá síra je oranžová, vo vode nerozpustná, kryštalická látka.

 

 

 je za normálních podmínek bezbarvá kapalina, která velmi silně zapáchá. Na světle žloutne. Je to jedovatá hořlavina.

Je to výborné rozpouštědlo síry, fosforu a jódu. Jelikož je jedovatý a toxický, je při práci s ním zapotřebí opatrnosti. Používá se jako rozpouštědlo organických látek.

je oxyanion síry vznikající reakcí siřičitanu s elementární sírou ve vařící vodě.

 Thiosíran se přirozeně vyskytuje v horkých pramenech a gejzírech, vzniká také při některých biochemických procesech. Rychle dechloruje vodu a jeho významnou oblastí použití je zastavení bělicího procesu v papírenství. Je užitečný také při zpracování stříbrné rudy, při zpracování kůže a pro ustalování barviv v textilu. Thiosíran sodný se široce používá v klasické fotografii jako ustalovač pro černobílé negativy a pozitivy; moderní rychlé ustalovače obsahují thiosíran amonný, který účinkuje třikrát až čtyřikrát rychleji.Thiosírany jsou stabilní jen v neutrálních nebo zásaditých roztocích, ne však v kyselých, kde se rozkládají na siřičitan a síru.Thiosíran způsobuje rychlou korozi kovů. Ocel a nerezavějící ocel jsou zvláště citlivé na korozi vyvolávanou thiosíranem.Pro zvýšení odolnosti nerezavějící oceli proti důlkové korozi je potřeba do ní přidat molybden. Thiosírany často vznikají neúplnou oxidací sulfidů nebo částečnou redukcí síranů .